Náš příběh

Pro výrobu křišťálového a opálového skla dali postavit v roce 1905 Antonín Jílek a Franz Vetter sklárnu v severní části města proti výpravní budově Dolního nádraží. Specialitou sklárny bylo černé burelové sklo a skla tmavých barev. Po odchodu Franze Vettera se stal novým společníkem bratr Václav Jílek a od roku 1919 nesla sklárna nový název Bří Jílkové. Od roku 1935 začala sklárna svá skla zušlechťovat a spolupracovat s profesory pražské umělecko - průmyslové školy, např. Josefem Drahoňovským. Po privatizaci v roce 1993 byla sklárna rekonstruována.
Po válce se sklárna stala součástí podniku Crystalex v Novém Boru a v roce 1993 ji odkoupili potomci původních majitelů. Současná společnost byla založena s názvem Ars Vitraria, s.r.o., v roce 2005. Hlavním cílem byla záchrana sklárny Jílek v Kamenickém Šenově po nuceném výhasu v roce stého výročí od jejího založení. '
Firma, ale stále pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla do rotačních i nerotačních forem i skla hutně tvarovaného bez forem. Zabývá se tradiční malosériovou výrobou skla z olovnatých i bezolovnatých sklovin, zušlechtěného malováním, rytím, broušením i pískováním. Zvláštními komoditami jsou sklo hutně tvarované, vitráže a sklo pro architekturu.
V současné době společnost operuje v provozovně sklárna Jílek v Kamenickém Šenově. V prostorách sklárny byl natáčen i příběh z poslední série seriálu Zdivočelé země.


Náš tým


Tom a Míša

Media a web editoři